Publikováno: 8. 7. 2021

Muzeum slovensko-ukrajinské hranice (nejen) o pašování

Netradiční muzeum v přepravních kontajnerech chce přiblížit bouřlivý život na státní hranici.

Projekt Múzeum na čiare vznikl s cílem vybudovat muzeum věnované historii regionu v okolí slovensko-ukrajinské hranice. Muzeum se bude zabývat zejména tématem pašování, převaděčství, odloučením rodin a dalšími negativními jevy, spjatými s bouřlivou příhraniční oblastí.

Vznikající interaktivní expozice muzea, která se nachází v malé východoslovenské obci Lekárovce (okres Sobrance), je instalována v přepravních kontejnerech, čím symbolicky odkazuje na mezinárodní obchod i nelegální migraci. Sbírkové předměty pochází ze soukromých sbírek místních obyvatel, Finanční správa Slovenské republiky a další státní instituce přispěly autentickými objekty z policejních akcí proti pašerákům a převaděčům.

Součástí expozice budou i příběhy obyvatel regionu ze současnosti i z průběhu 20. století, kdy se obci nacházel hraniční přechod mezi Československem a Podkarpatskou Rusí, po druhé světové válce pak Sovětským svazem.

Více o muzeu na jeho webových stránkách nebo v článku.

Zdroj: teraz.sk; muzeumnaciare.sk