Publikováno: 18. 10. 2021

Polské Národní muzeum v Krakově představuje novou stálou expozici polského umění 20 a 21. století

Od 15. října můžete navštívit v polském Krakově novou expozici zaměřenou na 120 let polského moderního umění 20. a 21. století.

©mnk.pl

Začátek výstavy je ukotven fenoménem uměleckého hnutí „Mladé Polsko“ 90. let 19. století, reprezentované osobnostmi, jakými byly např. Stanisław Wyspiańským, Olga Boznańská nebo Ferdynand Ruszczyca, a pokračuje přes meziválečnou polskou avantgardu a expresionismus k dílům umělkyň a umělců, proslavivších se především v zahraničí, jakými byli Zygmunt Dobrzycki, Sophie Taeuber-Arp nebo Raoul Dufy. Poválečné období reprezentuje širší soubor uměleckých skupin jako Wprost nebo Gruppa, případně krakovská škola grafiky. Z nejnovějšího období po roce 1989, jež je nazýváno „Transformací“, je představen skutečně pestrý soubor předních polských umělců a umělkyň, jako Zofia Kulik, Wilhelm Sasnala, Monika Sosnowská nebo Jarosław Kozakiewicz, přičemž zvláštní místo zaujímá pak polský malíř běloruského původu Leon Tarasewicz.

Kromě malířství se zde mohou návštěvníci a návštěvnice seznámit s polským řezbářstvím, sklářstvím, keramikou, uměleckou grafikou nebo animovaným a experimentálním filmem, stejně jako se zorientují v jednotlivých proudech a fenoménech spjatých s bohatými dějinami polského moderního umění.

Tým kurátorek a kurátorů tvoří: Andrzej Szczerski, Anna Budzałek, Magdalena Czubińska, Alicja Kilijańska, Bożena Kostuch, Urszula Kozakowska-Zaucha, Światosław Lenartowicz, Agata Małodobry

Více o výstavě na stránkách polského Národního muzea v Krakově

Zdroj: mnk.pl, vogue.pl, kultura.onet.pl