Vytisknout tuto stránku

Výstupy ze semináře Národní agregátor ve světě eCulture

Výstupy ze semináře Národní agregátor ve světě eCultureSeminář Národní agregátor ve světě eCulture se konal pod záštitou Národního muzea v Knihovně Akademie věd. Jeho cílem bylo představit roli národního agregátora v evropském kontextu a zmapování současného stavu shromažďování digitalizovaného obsahu českých kulturních institucí.


V rámci programu vystoupil jako první řečník ředitel Odboru projektového řízení a informačních technologií Ministerstva kultury ČR Ing. Josef Praks, který představil situaci z hlediska státního aparátu. Ve svém příspěvku podpořil vizi národního agregátora, jehož status bude však definován až po zřízení tzv. sektorových agregátorů. Jejich úkolem bude shromažďovat digitalizovaný obsah určitého typu sbírkového materiálu.
 

Jako kandidáti možných sektorových agregátorů byly v rámci semináře představeny platformy eSbírky jako portál pro prezentaci digitalizovaných 2D a malých 3D objektů českých muzeí a galerií (MgA. Marie Vítková, RNDr. Jiří Frank, Ph.D., Mgr. Hana Doležalová, Národní muzeum), dále projekt Česká digitální knihovna, jehož účelem je strategická digitalizace a prezentace knižního materiálu v českém prostředí (Mgr. Tomáš Foltýn, Národní knihovna, Ing. Martin Lhoták, Knihovna Akademie věd).

Třetí blok semináře byl věnován tématu Virtuální národní fonotéky, která v českém a slovenském prostředí shromažďuje digitalizovaný zvukový materiál (PhDr. Iva Horová, Ph.D., AMU, Filip Šír, DiS.). K řečnickému pultu byli také přizváni Ing. Richard Hrabčák a Mgr. Richard Bednárik, kteří představili projekt CAIR (Centrálna aplikačná infraštruktúra a registratura), jehož cílem je zřízení statutu národního agregátora na Slovensku.
 

Program semináře ke stažení ZDE.

Fotografie ze semináře naleznete v záložce Fotogalerie.

 

Seznam přednesených příspěvků:

Dopolední program

  • Ing. Josef Praks (Ministerstvo kultury, ředitel odboru projektového řízení a informačních technologií)

eCulture…Digitalizace kulturního dědictví v České republice - návrh strategie 

  • RNDr. Jiří Frank, Ph.D., MgA. Marie Vítková, Mgr. Hana Doležalová (Národní muzeum)

eSbírky – Národní portál, AthenaPlus

Národní a doménoví agregátoři z pohledu EC - Europeana

eSbírky - národní portál

AthenaPlus

 

Odpolední program

  • Ing, Martin Lhoták (Knihovna AV ČR), Mgr. Tomáš Foltýn (Národní knihovna ČR)

Česká digitální knihovna – Cesta k agregaci digitálního obsahu českých knihoven

Česká digitální knihovna – agregace digitálního obsahu českých knihoven

Česká digitální knihovna - cesta k agregaci digitálního obsahu českých knihoven

  • Ing. Petr Žabička (Moravská zemská knihovna)

Staré a historické mapy z Čech, Moravy a Slezska – mapové dědictví našich předků dostupné pro všechny

  • Filip Šír, DiS., PhDr. Iva Horová, Ing. Petr Žabička (Moravská zemská knihovna)

Virtuální národní fonotéka – Sektorový agregátor pro zvukové dokumenty ČR 

  • Ing. Richard Hrabčák, Mgr. Richard Bednárik, Mgr. Lucia Fialeková (CAIR - Centrálna aplikačná infraštruktúra a registratúra)

Slovenský národní agregátor

 

 

 

 

 (Zdroj: Tiskové oznámení k semináři Národní agregátor ve světě eCulture)

Vloženo: 17.7.2015  |   Autor: emuzeum   |   Sekce: Sborníky konferencí   |   Tisk   |   Poslat článekVýchozí velikost písma Zvětšení písma o jeden stupeň Zvětšení písma o dva stupeně

Tvorba www stránek: www.netservis.cz Zpět na úvodní stránku Vytisknout tuto stránku Centrum pro prezentaci kulturního dědictví © 2007, všechna práva vyhrazena