Publikováno: 23. 7. 2014

Vzdělávací projekt Dotkni se 20. století!

Dotkni se 20. století! je tříletý vzdělávací projekt Národního muzea, spolufinancovaný z Evropského sociálního fondu a Státního rozpočtu ČR, který si klade za cíl podpořit výuku československých a českých dějin 20. století na základních a středních školách. Národní muzeum a jeho partneři připravili v rámci vzdělávacího projektu Dotkni se 20. století! sérii netradičních interaktivních materiálů a multimediálních pomůcek, které s využitím sbírkových předmětů přibližují žákům a studentům dobu nedávno minulou.
Vzdělávací projekt Dotkni se 20. století!

V rámci projektu byla realizována celá řada výstupů, jež je možno prohlížet na webových stránkách www.dvacatestoleti.eu. Interaktivní výukový materiál s názvem Předměty vyprávějí je ucelenou výukovou pomůcku v podobě pracovních listů se společenským a dobovým kontextem s důrazem na mezinárodní souvislosti, fotografické dokumentace vybraných sbírkových předmětů s přiblížením konkrétních lidských osudů a příběhů spojených s předměty, komiksu s interaktivními prvky a DVD-R s audio a audiovizuálními záznamy. Obsahuje též pět e-learningových lekcí, vztahujících se ke klíčovým milníkům 20. století.
Aplikace eSbírky.cz 20. století ukazuje možnosti využití online sbírek ve výuce. Obsahuje výběr z digitalizovaných sbírek vztahujících se k dějinám dvacátého století, obrazový i zvukový materiál včetně dobových rozhlasových záznamů či hudebních nahrávek. Možnost vyhledávání na základě místa původu předmětu, typu předmětu a datace vybízí k aktivní práci s předměty se zdůrazněním časového či regionálního hlediska. Aplikace umožňuje tvorbu individuálních výstavních projektů, a podporuje tak badatelské úsilí žáků a studentů.
Muzejní kufříky, realizované pod názvem Otevři si dějiny, poskytují žákům a studentům autentický zážitek z kontaktu se sbírkovými předměty, resp. s jejich kopiemi či faksimilemi. Pět interaktivních muzejních kufříků se vztahuje každý k jedné ze zlomových epoch českých a československých dějin 20. století a obsahuje výběr předmětů typických pro dané období.
Zvuk jako důležité historické médium představuje Webová antologie zvuků 20. století. Přináší žákům a studentům nový pohled na moderní historii prostřednictvím hudby, mluveného slova a zvuků. Zvukové záznamy představují 20. století napříč společenským spektrem prostřednictvím reprezentativních skladeb typu státní hymny či oficiálních projevů předních politiků až po kritiku státní moci pomocí protestsongů.
Online expozice Křižovatky české a československé státnosti zpřístupňuje na internetu jedinou ucelenou expozicí moderních dějin v České republice, instalovanou v Národním památníku na Vítkově. S využitím panoramatických fotografií a digitalizovaných exponátů je možné prohlížet expozici přímo ve školní třídě, kdy je možno virtuální návštěvu doprovodit i pracovními listy.
Online hra Osudy a kariéry, která získala mezinárodní ocenění Comenius EduMedia Siegel, slouží ke snadnějšímu pochopení historických momentů 20. století. Žák/student se identifikuje s vybranou postavou a prostřednictvím volby v každém historickém okamžiku si volí svůj osud. Princip hry tak spočívá v reflexi konkrétních a individuálních životních rozhodnutí v rámci dějin.

Partnery projektu jsou Moravské zemské muzeum, Hornické muzeum Příbram, Masarykovo muzeum v Hodoníně, Muzeum Českého lesa v Tachově, Asociace učitelů dějepisu, Univerzita Karlova v Praze, Asociace muzeí a galerií ČR. Pilotními školami jsou ZŠ Podzvonek Český Těšín, ZŠ Habrmanova Hradec Králové, ZŠ Modřice, ZŠ Most, p.o., ZŠ UNESCO, p.o., Uherské Hradiště, ZŠ Zábřeh, Podještědské gymnázium, s.r.o., Liberec, Gymnázium Jana Palacha, Mělník, Střední průmyslová škola, Ostrava - Vítkovice, p.o., Gymnázium a Jazyková škola Svitavy, Katolické gymnázium Třebíč, Gymnázium J.V. Jirsíka, České Budějovice.

Webové stránky projektu: www.dvacatestoleti.eu

 


Autor: emuzeum Sekce: Tisk Poslat článek Sdílet článek