Publikováno: 20. 2. 2015

Projekt Artediem podporuje estetickou výchovu na školách

Ve Zlínském kraji se rozvíjí iniciativa Artediem, která vytváří příležitost pro konkrétní spolupráci osobností, institucí, aktivit ze sféry kulturní a vzdělávací, a to na základě společného zájmu, kterým je efektivnější formální či neformální estetická výchova na středních školách.
Projekt Artediem podporuje estetickou výchovu na školách

Cílem je rozšíření základního kulturního přehledu, usnadnění přístupu k nejkvalitnějšímu umění v nejvyšší možné profesionální kvalitě a zásadní posílení role umění v budoucím životním stylu. Cestou je vytvoření silné a aktivně spolupracující aliance Artediem, která pomůže s nutnou výchovu „profesionálních diváků" – diváků s potřebným kulturním přehledem, pozitivním vztahem k umění a silným kritickým estetickým vnímáním.
 

Strategické cíle projektu:
• usnadnit přístup studentům a pedagogům k umění nabízenému profesionálními umělci
• rozšířit jejich kulturní přehled a to ve všech druzích umění a učit je porozumět i složitějším formám umění
• pomoci školám s integrací uměleckých projevů k dosažení jejich výchovných cílů, především posilování kritického estetického vnímání
• probudit u studentů zájem o umění a pozitivní vztah – lásku k umění jako nedílné součásti životního stylu
Z hlediska nároku a práva na ucelené vzdělání je umění fundamentem pro vyvážený kreativní, kognitivní, emoční, estetický a sociální vývoj dětí, mládeže a ostatních vzdělávaných v průběhu celoživotního učení." (doc. PhDr. Marie Fulková, Ph.D., UK, Praha)
 

Plány na nejbližší období:
1. Zahájení aktivního dialogu obou ministerstev - iniciovat dialog mezi MK ČR a MŠMT ČR s cílem větší koordinované podpory aktivní spolupráce obou resortů v oblasti estetické výchovy

2. Cílení podpora estetické výchovy − iniciovat diskusi o aktivnějším přístupu kulturních příspěvkových organizací celostátních, krajských, místních v oblasti formální (na školách) a neformální (mimo školu) estetické výchovy s cílem posílit pozitivní vztah k umění a k památkám (kulturnímu dědictví)

3. Upřesnění pojmu umění a kultura - najít způsob a formu, jak jednoduše a jednoznačně definovat umění ve vztahu ke kultuře. V prioritách státu totiž ochrana, zpřístupnění či propagace kulturního dědictví a současného kvalitního umění splývá v rámci široce chápané kultury s vytvářením podmínek pro rozvoj kreativního kulturního průmyslu (pro zábavu a relaxaci). V této oblasti aktivně spolupracovat s jinými institucemi, především s UNESCO, které má velké zkušenosti domácí i zahraniční se stanovení kulturního dědictví – tedy umění (materiálního, nemateriálního, výročí...).

4. Implementace realizovaných projektů − vytvořit podmínky pro rychlou implementaci dvou projektů - v ČR karlovarského krajského projektu Děti, mládež a kultura a norského The Cultural Rucksack. Obé je reálné a nebude vyžadovat žádných velkých finančních prostředků – stačí jen změnit způsob přidělení finančních prostředků jako účelově určené na projekty spojené s přístupem k profesionálnímu umění – kulturnímu dědictví.

 

 


Kontakt: Jiří Králík, Michalská 660, 68603 Staré Město, T 602 704 620, E jirka.kralik@seznam.cz, http://artediem.webnode.cz/
 
Projekt Artediem podle norského vzoru
 
Problematika systémové podpory státní správy v oblasti estetické výchovy studentů SŠ (i vyšších ročníků ZŠ)
 
Zápis z jednání aliance Artediem 4._12.

 

 

(Zdroj: http://www.culturenet.cz/aktuality/projekt-artediem-podporuje-estetickou-vychovu-na-skolach/n:16516/; http://artediem.webnode.cz/)

 


Autor: emuzeum Sekce: Tisk Poslat článek Sdílet článek