Publikováno: 10. 7. 2013

Jak postupovat při obnově staveb poškozených povodněmi?

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) vydala brožuru Stavební obnova objektů poškozených povodní, která vychází z praktických zkušeností při likvidaci povodňových škod v minulých letech.
Jak postupovat při obnově staveb poškozených povodněmi?

Publikace Stavební obnova objektů poškozených povodní je ke stažení zde:

Publikace shrnuje základní informace a obecné zásady, které mohou využít vlastníci staveb postižených povodněmi. Autoři čerpají zkušenosti z dlouhodobého pozorování v rámci prováděných oprav a vycházejí z metodických pokynů, které byly ověřeny v praxi na základě experimentálních měření. Upozorňují, že pro záchranu zasažených objektů nelze dát univerzální návod a vždy závisí na stupni poškození a na použitých stavebních materiálech, proto je vhodné konzultovat konkrétní problémy s odborníky.

Obecně lze shrnout, že vlastník by se měl nejprve soustředit na zajištění nosné konstrukce domu a provést nutná opatření ve spolupráci s autorizovaným statikem. Také se doporučuje revize technických zařízení, která jsou v domě využívána. Kontaminované vnitřní omítky, podlahové krytiny či uvolněnou dlažbu je nutno odstranit. Některá interiérová zařízení, jako například koberce nebo nábytek z dřevotřísky, je vhodné z hygienických důvodů zlikvidovat. Je nezbytné zvýšit větrání domu i v podlažích a prostorech, které nebyly přímo zatopeny. Vysoušení stavby probíhá v několika fázích.

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) organizuje pomoc svých členů při odstraňování letošních následků povodní. Kontakty na oblastní kanceláře komory a kompletní text brožury naleznete v příloze, další důležité informace jsou k dispozici na stránkách ČKAIT.