Publikováno: 21. 2. 2020

AI: A Museum Planning Toolkit

Nejsou to jen roboti ze sci-fi filmů! Jak může i vaše muzeum nebo galerie využít nové technologie umělé inteligence?

Zatím co ještě před několika lety patřila myšlenka umělé inteligence pouze do žánru vědecké fantastiky, dnes se s ní setkáváme v každodenním životě. Používají ji internetové vyhledávače, mapové aplikace nebo hlasový asistent Alexa. K čemu může tato technologie pomoct muzeím?

Organizace The Museums + AI Network přináší metodiku k využití AI v muzeích. Kromě srozumitelného přehledu její funkcí a možností použití obsahuje také případové studie britských a amerických institucí. Jejich míra začlenění technologie se různí, od simulace návštěvnosti připravované výstavy, zpřístupňování sbírkových předmětů online, až po zjišťování, jaké emoce vyvolává expozice v návštěvníkovi.

Jak je známo již z veřejného diskurzu, technologie umělé inteligence nezřídka naráží na etické hranice. Metodika se v tomto ohledu opírá o mezinárodní i lokální etické standardy pro muzea.

AI: A Museum Planning Toolkit ke stažení zde (pdf).

Zdroj: advisor.museumsandheritage.com/news/toolkit-launched-help-museums-engage-artificial-intelligence