Publikováno: 4. 3. 2013

Tvorba pracovních listů - Metodický materiál Metodického centra muzejní pedagogiky

Pracovní listy jsou považovány za jeden z materiálů charakterizujících moderní muzeum a jeho vstřícnost ke vzdělávacím potřebám návštěvníků. Tato didaktická pomůcka se postupem času stává téměř samozřejmou službou muzea, materiálem prokazujícím jak vstřícnost k návštěvníkům, tak i odbornost muzejních pracovníků, kteří se věnují práci s veřejností. Vytvořit kvalitní a edukativně funkční pracovní listy není snadné. Obvykle jsou očekávány i další přidané hodnoty jako je zábava, reprezentační charakter, nízké náklady na výrobu a vytvoření těchto pracovních listů rychle a často v provizorních podmínkách. Metodický materiál Tvorba pracovních listů vypracovaný Metodickým centrem muzejní pedagogiky, Mgr. Lenkou Mrázovou, nabízí  soubor přístupů a námětů k tvorbě pracovních listů. Předloženy a vysvětleny jsou v něm základní teoretické a zejména praktické poznatky z oboru muzejní edukace, které mohou napomoci v procesu vzniku pracovních listů a jejich optimální didaktické účinnosti - podoby a zejména obsahu. Cílem metodického materiálu je podat jednoduchý funkční návod a usnadnit práci nejenom muzejním pedagogům, ale i správcům a lektorům působícím ve zpřístupněných památkových objektech s památkovými interiérovými instalacemi.

Mgr. Lenka Mrázová

Tvorba pracovních listů, Metodický materiál

Moravské zemské muzeum, Metodické centrum muzejní pedagogiky

Metodický materiál Tvorba pracovních listů je ke stažení  zde: