Publikováno: 6. 10. 2021

Online výstava přibližuje životy umělců v době cenzury

Mezinárodní výstava mapuje příběhy umělců v dokumentech KGB/StB z Ukrajiny, Československa a Gruzie.

@gulag.cz

Mezinárodní projekt české platformy Gulag.cz ve spolupráci s ukrajinským Centrem pro výzkum osvobozeneckého hnutí, gruzínským SovLab a Archivem bezpečnostních složek představuje ve formě online výstavy osudy 30 umělců a spisovatelů. Cílem výstavy je přiblížit, jak práce tajných služeb ovlivňovala životy konkrétních lidí, ale i kulturu daných zemí. Dokumenty z archivů komunistických tajných služeb věnovány osobnostem jako Marta Kubišová, Zviad Gamsachurdia, Pavel Kohout, Vasyl Stus, Sergej Paradžanov, Václav Havel, Vlasta Chramostová a další ilustrují, jak čelili pronásledování ze strany KGB či StB a jak tento tlak ovlivnil jejich tvorbu.

Potlačené umění: Umělci v dokumentech KGB/StB: Ukrajina, Československo, Gruzie

Zdroj: protisedi.cz