Publikováno: 5. 8. 2020

Repliky v muzeích a památkových objektech

Jaká je role kopií v muzeích a památkách? Britská metodika zdůrazňuje jejich význam.

@museumsandheritage.com

Otázka autenticity předmětů v muzeích, galeriích a památkových objektech je již dlouho diskutovaným tématem. Kopie jsou využívány zejména v situacích, kdy není originální předmět možné nebo doporučované vystavit kvůli poškodění nebo nepříznivým podmínkám v místě původního situování, nebo případně není předmět vůbec k dispozici a vystavována je pouze jeho replika. Jejich význam je ale nezřídka upozaďován, jelikož jsou vnímány jako neautentické a tedy méně hodnotné.

Britská metodika New Futures for Replicas: Principles and Guidance for Museums and Heritage se zabývá otázkou přístupu k replikám  v muzeích a památkách. Autoři z Univerzity v Stirlingu se věnují hned několika aspektům práce s kopiemi, jako jejich historie, péče o ně nebo jejich využití v muzejní edukaci.

Metodika ke stažení zde (pdf).

Zdroj: advisor.museumsandheritage.com/news/dont-ignore-value-replicas-new-guidance-urges-heritage-professionals/