Publikováno: 27. 5. 2020

Reakce AMG a Českého výboru ICOM na zprávu Národního kontrolního úřadu

České muzejní organizace se vyjadřují k medializovaným výsledkům kontroly muzejních sbírek.

@icom-czech.mini.icom.museum

Dne 18. května 2020 byla zveřejněna zpráva Národního kontrolního úřadu s výsledky šetření 10 institucí, které spravují muzejní sbírky ve vlastnictví státu. Šetření probíhalo od května do prosince 2019 a z jeho výsledků vyplývá, že v předmětných institucích se nepodařilo dohledat téměř tři tisíce sbírkových předmětů. Kontrolní závěr je k dispozici ke stažení zde (pdf), tisková zpráva NKÚ zde.

Vzhledem k velkému mediálnímu zájmu o výsledky šetření zveřejnila Asociace muzeí a galerií ČR své stanovisko, ve kterém mimo jiné uvádí závěry NKÚ do kontextu současných právních norem a muzejní praxe. Stanovisko AMG je dostupné zde, podrobnější text PhDr. Zdeňka Kuchyňky ke stažení zde (pdf) nebo v dalším čísle Věstníku AMG.

Svůj postoj publikoval i Český výbor Mezinárodní rady muzeí ICOM. Ve své reakci vysvětluje historické pozadí katalogizace muzejních sbírek v České republice a vysvětluje i rámec světového muzejnictví. Reakce ČV ICOM zde.

Doplněno 28. května 2020: Svou reakci zveřejnila i Sekce kulturního dědictví a příspěvkových organizací Ministerstva kultury, dostupná zde.

Zdroje: nku.cz, cz-museums.cz, icom-czech.mini.icom.museum