Publikováno: 17. 5. 2021

Nikogda ně zabuděm!

Výstava mapující roli Sovětského svazu v československých dějinách se nachází na místě dříve stávající sochy maršála Koněva.

@postbellum.cz

Výstava s názvem Nikogda ně zabuděm! (Nikdy nezapomeneme!), který odkazuje k protiokupační písni Karla Kryla, seznamuje prostřednictvím textů, fotografií a multimédií s důležitými kapitolami českoslovenko–sovětských vztahů v druhé polovině 20. století. 

Ústřední část exteriérové výstavy tvoří 40 svědectví pamětníků z databáze Paměti národa, jež jsou rozdělena do čtyř kapitol: „Osvobození“ (konec druhé světové války), „Dozor“ (50. léta), „Vpád“ (rok 1968) a „Odchod“ (90. léta). Tvůrci výstavy budou jednotlivé příběhy obměňovat tak, aby svědectví akcentovala letošní významná výročí – např. 30 let od odsunu sovětských vojsk z Československa, výročí okupace v roce 1968 nebo Den boje za svobodu a demokracii 17. listopadu.

Příběhy Paměti národa u Koněva nijak nezpochybňují ohromné nasazení obyvatel Sovětského svazu za druhé světové války a jejich zásadní podíl na porážce nacismu v Evropě. Ani v nejmenším se nechceme dotknout cti rudoarmějců, hrdinů a obětí války. Nelze však zastírat násilí, kterého se masově dopouštěly sovětské úřady i na našich občanech v gulazích, rudoarmějci na civilním obyvatelstvu, nelze neslyšet svědectví znásilněných žen zvláště v jarních měsících roku 1945 při tzv. osvobozování.“ (vedoucí projektu Paměť národa a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa)

Výstava je k vidění až do konce ledna 2022.

Koláž dobových svědectví k poslechu na Český rozhlas Plus.

Více o výstavě na webu Post Bellum.

Příběhy od Koněva“ autoři publikují též na webu, a to v českém, anglickém a ruském jazyce.

 

Zdroje: postbellum.cz; plus.rozhlas.cz; konev.pametnaroda.cz