Publikováno: 15. 2. 2018

Unikátní výstava představuje produkty pro osoby se specifickými potřebami

Na velmi inspirativní výstavě s názvem Access and Ability, která probíhá v Cooper Hewitt Smithsonian Design Museum v New Yorku, si mohou návštěvníci prohlédnout předměty navržené jak pro lidi se znevýhodněním, tak přímo jimi vytvořené.

Lidé zde naleznou více než 70 designových produktů, od lžíce odolné proti třasu ruky po závodní invalidní vozíky. Některé z nich jsou dokonce k prodeji v muzejním obchodu, třeba kompresní ponožky s módními vzory.

Výstava je rozdělena do tří částí: Moving (Pohyb), Connecting (Propojování) a Living (Každodenní život). V sekci Moving narazíme například na již zmiňované závodní vozíky nebo nejrůznější nové typy vycházkových holí. Connecting pak nabídne třeba model volební budky, která počítá s více druhy postižení u voličů. V oddíle Living si můžeme prohlédnout právě onu lžíci, která zůstává v klidu, i když se člověku značně třese ruka, nebo mnohá vylepšení do koupelen.

Spoluautorka výstavy Cara McCarty z Cooper Hewitt Museum říká: "Dáváme důraz na to, co lidé mohou dělat, nikoliv na to, co dělat nemohou." Podle ní jde i o nový přístup k designu, kdy se rozšiřuje cílová skupina uživatelů produktu, aby ho mohli používat všichni.

VÍCE se k této problematice můžete dozvědět na informačním fóru Muzeum bez bariér.

Zdroj: https://www.newsday.com/travel/cooper-hewitt-smithsonian-design-museum-disabilities-exhibit-1.16211419