Publikováno: 17. 8. 2022

Výstava děl z první povinné výtvarné výchovy v Zimbabwe

V zimbabwské Národní galerii v Harare se poprvé vystavuje ucelená sbírka maleb, jejímiž autory jsou černošští studenti misijní školy, která jako první v někdejší Rhodesii zavedla do osnov povinně výtvarnou výchovu. Tito žáci se stali prvními místními profesionálními umělci.

@dev.nationalgallery.co.zw

Misijní školu v blízkosti druhého největšího zimbabwského města Bulawayo založil Edward Paterson, původem skotský kněz a učitel, jenž vyrostl v Jihoafrické republice. Do Rhodesie (dnešního Zimbabwe) přišel na konci třicátých let a na škole více než další desetiletí učil černošské studenty malbě a kresbě. Založil také uměleckou dílnu, v níž se žáci naučili vyřezávat a modelovat.

Podle kurátorky výstavy The Stars Are Bright Lisy Mastersonové byl Petterson přesvědčený, že umění může spojovat lidi bez ohledu na původ či barvu pleti. Paterson díla svých žáků vystavoval a prodával, aby tak pokryl náklady na výuku. Práce si kupovalo mnoho bělochů žijících v Rhodesii. Roku 1947 školu navštívil britský král Jiří VI. Publicita získaná královskou návštěvou pomohla k uspořádání putovních výstav nejen v Africe, ale i v Anglii či ve Spojených státech.

Mnoho Zimbabwanů práce z misijní školy, doplněné dobovými fotografiemi studentů, uvidí vůbec poprvé. Barevná plátna zobrazují život Afričanů, jejich domácí práce, lov i počínající modernizaci kontinentu v podobě budování železnice a elektrického vedení, nechybějí ani biblická témata. Ředitel Národní galerie Raphael Chikukwa se domnívá, že by se sbírka, kterou vlastní britská nadace, měla nastálo vrátit do Zimbabwe, aby byla k dispozici potomkům tvůrců.

Webové stránky Národní galerie v Harare

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz; dev.nationalgallery.co.zw