Publikováno: 1. 12. 2021

Repatriace odcizených soch ze Sýrie

Minulý týden se podařilo OSN a Švýcarsku, kde byly uloupené syrské sochy od roku 2017 vystaveny, vyjednat jejich vrácení zpět do Sýrie.

@commons.wikimedia.org, autor: UNESCO

Dva pohřební reliéfy a socha hlavy kněze, které byly od roku 2017 k vidění v ženevském muzeu Musée d’art et d’histoire, se po letech vracejí zpět do Sýrie. Artefakty, pocházející ze 3. – 2. st. př. n. l., z období vlády nejvýznamnější palmýrské královny Zenobie, kdy se říše (od roku 1980 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO) těšila obchodnímu významu, byly ze Sýrie převezeny pravděpodobně v letech 2009 či 2010, tedy pár let před začátkem drancování a ničení předislámského umění, iniciovaného ISIS. V ženevském muzeu vystavené exponáty poukazovaly na problematiku nezákoného obchodu s kulturními památkami. V roce 2020 syrská vláda požádala o repatriaci předmětů, která byla v minulém týdnu oficiálně schálena.

Více o repatriaci palmýrských předmětů v článcích zde a zde.

Zdroje: artalk.cz; theartnewspaper.com