Publikováno: 21. 3. 2023

Památník svobody slova ve Veľké Mače

Rodinný dům, ve kterém byli v roce 2018 zastřeleni novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová, bude přestaven na památník svobody slova.

@slobodaslova.sk

Kuciakův dům ve vesnici Veľká Mača, která se nachází zhruba padesát kilometrů od Bratislavy, bude zbourán na žádost pozůstalých zastřelené dvojice. Cílem projektu je vytvořit pietní místo, které bude připomínat odhodlání a přinese odkaz budoucím generacím. Výstavba památníku by měla začít v příštím roce. Vítězný návrh pracuje s nerovnováhou a výchýlením jako hlavní symbolikou v konceptem návrhu.

V roce 2022 byl v Bratislavě odhalen pomník věnovaný památce na Kuciaka a Kušnírovou, který navrhly zdejší studentky architektury. Symbolizuje ránu, jizvu, již vražda zanechala na slovenské společnosti.

Zdroj: slobodaslova.sk