Publikováno: 9. 6. 2022

Landscape festival 2022: Pražská nádraží ne/využitá

Letošní Landscape festival v Praze se bude věnovat proměnám čtyř lokalit pražských dopravních a infrastrukturních uzlů: Smíchovské nádraží, okolí Florence, Palmovku a Nákladové nádraží Žižkov. Proběhne od 21. června do 2. října.

@archiweb.cz

Základní ideou festivalu je zvýšení povědomí o rozsahu, smyslu a významu oboru krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře, umění a veřejnému prostoru. Projekt Landscape festival se snaží o osvětu a mezioborový dialog nejen českých, ale také mezinárodních odborníků, umělců, politiků a široké veřejnosti. Projekt vznikl v roce 2013 a od tohoto roku se střídavě koná v Praze a dalších městech České republiky. Zatímco v jiných regionech se snaží být ambasadorem témat krajinářské architektury a umění ve veřejném prostoru a usiluje tím o decentralizaci dění na tomto poli, v Praze si zachovává kontinuitu v podobě zacílení na méně atraktivní, neutěšené a problematické lokality, které jsou na okraji zájmu a na své uchopení teprve čekají. Organizátorem festivalu je Galerie Jaroslava Fragnera.

Letošní Landscape festival nese podtitul Pražská nádraží ne/využitá a opět nabídne umělecko-architektonické intervence a díla renomovaných tvůrců i studentů. Interpretace jejich zásahů do vybraných lokalit nabídne nové čtení vztahů ve významných infrastrukturních uzlech Prahy. Festival se totiž vrací na nádraží, tedy tam, kde se mu podařilo v roce 2014 zahájit odborný diskurz mezi politiky, investory, urbanisty, architekty, designéry, umělci a širokou veřejností. Tentokrát se zaměří na čtyři dopravní brownfieldy Prahy: Smíchovské nádraží, okolí Florence, Palmovku a Nákladové nádraží Žižkov.

Landscape festival Praha 2022 otevře 21. června mezinárodní seminář Landscape – City – Public space, který bude věnován aktivitám ve veřejném prostoru, a vernisáž výstav v prostorách Nákladového nádraží Žižkov. Slavnostní zahájení festivalu pak proběhne o den později 22. června.

Více informací o letošním Landscape festivalu: zde

Zdroj: landscape-festival.cz