Publikováno: 1. 6. 2022

Kde leží hranice ve vztahu soukromých sběratelů a veřejných institucí?

Tématem nového čísla časopisu QARTAL je místo etiky v v umění a galerijní praxi.

Kde leží hranice ve vztahu soukromých sběratelů a veřejných institucí?

Zdejším kulturním prostředím v prvních měsících tohoto roku znovu hýbaly spory o místě etiky v umění a galerijní praxi. V únoru ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková odmítla pro aktuálně probíhající výstavu Heroin Crystal. Generace devadesátých let v GHMP zapůjčení díla z olomoucké galerie moderního umění Telegraph. Její vlastníkem je totiž ředitel exekutorského úřadu v Přerově. Otevření galerie Kunsthalle Praha, za níž stojí podnikatel a někdejší spoluvlastník Mostecké uhelné Petr Pudil s manželkou Pavlínou, zase otevřelo veřejnou diskusi na téma hranic artwashingu, tedy využívání umění k vylepšení vlastního veřejného obrazu.

Právě tématu vztahu soukromých sběratelů a veřejných institucí se věnuje nové číslo časopisu QARTAL, který vydává GHMP. Redakce oslovila několik autorů (Tereza Butková, Marek Pokorný, Richard Drury). Jejich odpovědi najdete v článku zde.

Qartal 06 (duben - červen 2022)

Zdroj: ghmp.cz