Publikováno: 25. 2. 2020

Jak na pravicový extremismus v muzeu?

Metodika určena (nejen) německým muzeím a kulturním institucím v konfrontaci s projevy pravicového extremismu.

@mbr-berlin.de

V souvislosti se vzrůstem pravicového extremismu a populismu v Německu se začínají objevovat taky případy přímé konfrontace přívrženců těchto názorových skupin a kulturních institucí. Ty mají podobu protestů proti obsahu výstav nebo akcí pořádaných muzeem, provokativních aktivit během pietních nebo vzpomínkových shromáždění, nebo snahy pronajmout si prostory institucí. Muzea nezřídka na tyto situace nejsou připraveny.

Berlínské organizace Asociace pro demokratickou kulturu a Akční poradenství v boji proti pravicovému extremismu vydávají metodický materiál určen zejména muzeím a památníkům. Ten obsahuje jak popis strategií extremistických uskupení ve veřejném prostoru (protesty proti běžně přijímaným historickým narativům, snaha o legitimizaci prostřednictvím akce konané v prostorech paměťové instituce), tak i možnosti boje s tímto společenským jevem (vzdělávací programy, explicitní podpora demokratických hodnot, vymezení se vůči extrémním myšlenkám a hnutím).

Jelikož i české kulturní a paměťové instituce mají zkušenosti s činností místních i zahraničních krajně pravicových hnutí, příručka může být inspirativní při tvorbě muzejních programů i u vystoupení ve veřejném prostoru.

Metodika v německém jazyce ke stažení zde (pdf).

Zdroj: facebook.com/Museumsbund