Publikováno: 25. 3. 2021

Francouzská muzea upouští od používání římských číslic

Záměrem je přiblížit se návštěvníkům, pro které představují římské číslice komplikaci.

Ludvík 14 místo Ludvíka XIV. Velká francouzská muzea Louvre a Carnavalet ve svých expozicích nahrazují římské číslice, používané zejména k specifikaci panovníků a století, číslicemi arabskými. Cílem tohoto opatření je umožnění kompletního přístupu k informacím i návštěvníkům, pro které je čtení římských číslic z různých důvodů obtížné. To se týče lidí s postižením nebo poruchami učení, dětí, ale také běžných návštěvníků, kteří se s tímto číselným systémem nesetkali od školních dob.

Tento krok vyvolal kontroverze zejména v kruzích odborníků v oblasti umění nebo historie. Jak uvádí webový portál zaměřený na umění La Tribune de l'Art, "muzeum tímto krokem prokázalo pohrdání kulturou a svými budoucími návštěvníky, které považuje za příliš nevzdělané na to, aby uměli číst římské číslice."

Více informací v článcích The Times a Denníku N.

Zdroj: thetimes.co.uk; dennikn.sk